رمز پویا
رمز یک‌بار مصرف

رمز پویا یا یک‌بار مصرف (OTP: One Time Password) یکی از سازوکارهای امنیتی است که هنگام استفاده از نرم‌افزارهای بانکی (شامل: ورود به اینترنت بانک، انجام و تایید تراکنش و ...) و پرداخت‌های اینترنتی توسط کارت (شامل: خریدهای اینترنتی، انتقال وجه از طریق موبایل بانک یا اینترنت بانک) استفاده می‌شود.
رمز پویا به جای رمزهای ثابت به منظور کاهش جرائم مرتبط با سوءاستفاده از رمز تراکنش طراحی شده است.
بدین نحو که برای برخی از فعالیت‌های بانکی به جای استفاده از یک رمز ثابت، یک رمز موقت توسط دستگاه رمزیاب (TOKEN) تولید می‌شود و کاربر ۶۰ ثانیه فرصت دارد از این رمز استفاده نماید و عملیات بانکی خود را انجام دهد.
در واقع پس از گذشت ۶۰ ثانیه و برای حفظ امنیت حساب مشتری، رمز اعلام شده غیرفعال خواهد شد.

انواع رمزهای پویای بانک خاورمیانه

در حال حاضر بانک خاورمیانه ۳ نوع سازوکار رمز پویا (مخصوص رمز دوم، مخصوص اینترنت بانک، مخصوص ورود به اینترنت بانک) ارائه می‌دهد که در زیر با کلیات هر یک به تفکیک آشنا می‌شوید.


الف) رمز پویا مخصوص رمز دوم کارت

این نوع رمز برای خرید و انتقال وجه توسط کارت از طریق کلیه درگاه‌های اینترنتی (اینترنت بانک و موبایل بانک) استفاده می‌شود. تغییر رمز دوم کارت (ایستا) به رمز دوم پویا از ابتدای خرداد ۱۳۹۸ اجباری است و با مراجعه مشتری به شعبه و تکمیل فرم درخواست، فعال می‌گردد.
طبق دستور بانک مرکزی، از ابتدای خرداد ۱۳۹۸ رمزهای دوم کارت (ایستا) که در تراکنش‌های بدون حضور کارت استفاده می‌شود؛ جای خود را به رمز دوم پویا خواهد داد.

نحوه فعال‌سازی

1) دانلود اپلیکیشن رمز پویا (مخصوص رمز دوم کارت)


اپلیکیشن رمز پویا آی او اس IOS


اپلیکیشن رمز پویا اندروید Android


2) فعال‌سازی اپلیکیشن

برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمز پویا، شماره مشتری شخصی در بانک خاورمیانه و کلمه عبور دریافتی از شعبه مورد نیاز است.

3) تایید شماره موبایل

پس از وارد کردن اطلاعات پیشین، یک کد به شماره موبایل مشتری از طرف بانک پیامک می‌شود و مشتری می‌بایست آن کد را در نرم‌افزار وارد کند.

4) تعیین رمز دلخواه

مشتری می‌تواند رمز دلخواه خود را برای اپلیکیشن تنظیم و از آن استفاده نماید.


در اولین ورود برای فعال‌سازی، حضور در کشور ایران و دسترسی به اینترنت الزامی است و در ورودهای بعدی تنها دسترسی به اینترنت الزامی و در تمام کشورها این اپلیکیشن قابل استفاده خواهد بود.

راهنمای کامل استفاده از اپلیکیشن رمز دوم کارت (پویا)


ب) رمز پویا تراکنش اینترنت بانک

این رمز پویا برای انجام و یا تایید تراکنش مبلغ بالاتر از حد تعریف شده در اینترنت بانک است و به صورت اختیاری و با درخواست مشتری و مراجعه ایشان به شعبه و تکمیل فرم درخواست ارائه می‌گردد.
حد تعریف شده پیش‌فرض سیستمی برای مشتریان حقیقی 200 میلیون ریال و برای مشتریان حقوقی 500 میلیون ریال است، مگر این که مشتری درخواست حد کمتر از مبالغ یاد شده به شعبه اعلام کرده باشد.

این رمز به ۲ صورت تولید و در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت:
• ارسال رمز پویای 60 ثانیه‌ای توسط پیامک به شماره تلفن همراه مشتری
به دلیل محدودیت‌های ارسال پیامک، استفاده از این روش تنها هنگام حضور مشتری در کشور ایران امکان‌پذیر است.
• تولید رمز توسط اپلیکیشن Mobile OTP
اپلیکیشن Mobile OTP بر روی گوشی تلفن همراه مشتریان نصب شده و بدون نیاز به اینترنت و در تمامی کشورها قابل استفاده است

نحوه فعال‌سازی Mobile OTP

1) دانلود اپلیکیشن Mobile OTP(مخصوص اینترنت بانک)


اپلیکیشن Mobile OTP آی او اس IOS


اپلیکیشن Mobile OTP اندروید Android


2) فعال‌سازی اپلیکیشن

برای فعال‌سازی Mobile OTP، شماره مشتری در بانک خاورمیانه، نام کاربری اینترنت‌بانک و شماره تلفن ‌همراه اعلامی به بانک مورد نیاز است

3) تایید شماره موبایل و تعیین رمز دلخواه

پس از وارد کردن این اطلاعات و کد ارسالی از طریق پیامک می‌توانید رمز دلخواه خود را برای اپلیکیشن تنظیم و از آن استفاده کنید.


در اولین ورود برای فعال‌سازی اپلیکیشن، حضور در کشور ایران و دسترسی به اینترنت الزامی است، ولی در ورودهای بعدی اجباری به حضور در ایران نیست.

راهنمای کامل استفاده از اپلیکیشن Mobile OTP


ج‌) رمز پویا ورود به اینترنت‌بانک

این رمز یکی از سازوکارهای امنیتی دو مرحله‌ای هنگام ورود به اینترنت‌بانک است. به دلیل محدودیت‌های ارسال پیامک، استفاده از این روش تنها هنگام حضور در کشور ایران امکان‌پذیر است.

نحوه فعال‌سازی

- رمز پویا ورود به اینترنت‌بانک با درخواست مشتری (اختیاری) با مراجعه به یکی از شعب بانک خاورمیانه و تکمیل فرم درخواست فعال می‌گردد.
- پس از وارد کردن نام کاربری و رمز ورود اینترنت بانک توسط مشتری رمز پویا 60 ثانیه‌ای به صورت خودکار توسط بانک خاورمیانه به شماره تلفن همراه مشتری ارسال می‌گردد.