تسهیلات

تسهیلات


تسهیلات

بانک خاورمیانه در راستای پیاده‌سازی بانکداری شرکتی علاوه بر ارائه تسهیلات عمومی به فعالان اقتصادی، با استفاده از نیروهای متخصص خود، مجموعه‌ای از تسهیلات را بر اساس نیازمندی‌های هر یک از مشتریان شرکتی خود طراحی و ارائه می‌نماید. اهمیت به نیازها و شرایط مشتریان از مهمترین مواردی است که بانک خاورمیانه در ارتباط با مشتریان خود مد نظر قرار خواهد داد.

تامین مالی خرید مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات واحدهای تولیدی و صنعتی

بانک خاورمیانه، رفع نیاز سرمایه‌ای واحدهای تولیدی (صنعتی، معدنی، کشاورزی) و خدماتی از لحاظ وسایل تولید، ماشین آلات و تاسیسات را از طریق تامین وسایل تولید، ماشین آلات و تاسیسات برای طرح‌های تولیدی، کشاورزی، صنعتی، معدنی و خدمات انجام می‌‌دهد.

تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی

بانک خاورمیانه، تعهد، تامین و پرداخت هزینه‌های سرمایه‌گذاری و هزینه‌های جاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در دوره اجرا و بهره‌برداری از طریق تسهیلات مستقیم و یا انتشار انواع اوراق صکوک مرتبط را در جهت تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی انجام می‌دهد. واحدهای اقتصادی به منظور اخذ تسهیلات بایستی گزارش توجیهی طرح را به بانک ارائه نمایند. گزارش توجیهی مجموعه اطلاعات مورد نیاز برای آغاز پروژه را نشان می‌دهد و شامل اطلاعاتی از قبیل خلاصه بررسی‌های اولیه (موقعیت‌یابی طرح و ...)، مشخصات مجری طرح، مشخصات کلی طرح، مجوزهای قانونی اخذ شده، خلاصه برآوردها و توجیه‌های اقتصادی، فنی و مالی طرح، مشخصات محصول و فرآیند و روش‌های تولید آن، پیش‌بینی منابع و مصارف طرح، پیش‌بینی صورت‌های مالی طرح (ترازنامه، سود و زیان، گردش وجوه نقد)، برنامه زمان‌بندی اجرای طرح، تجزیه و تحلیل طرح و ... می‌باشد. پس از بررسی‌های مقدماتی، بایستی توجیه‌پذیری طرح از جنبه‌های اقتصادی، فنی و مالی مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد. چنانچه نتیجه این بررسی‌ها حاکی از بازدهی مناسب طرح و بازگشت به موقع منابع بانک در یک دوره معقولی باشد، می‌توان تسهیلات لازم را به این طرح اختصاص داد. بانک خاورمیانه به عنوان بانک عامل، نقش مشاور مالی را برای متقاضی داشته و بر مدیریت نقدینگی پروژه، نظارت عالیه خواهد داشت.

تسهیلات از محل وجوه اداره شده

تسهیلات از محل وجوهی که از سوی صاحبان وجه نزد بانک خاورمیانه به ودیعه سپرده می‌شود به منظور مصارف معین که توسط صاحبان وجه اعلام می‌گردد، توسط بانک اعطا می‌گردد.

تامین مالی فروش و حساب های دریافتنی

تامین مالی فروش و حساب‌های دریافتنی تسهیلاتی است که بانک خاورمیانه در اختیار فروشندگان مواد اولیه، کالاها و خدمات در قبال تاییدیه فاکتورهای ارسالی از طرف خریداران قرار می‌دهد. در این روش تامین مالی، فروشندگان فاکتورهای فروش کالاهای خود به فروشگاه‏‌ها و خریداران دارای رتبه اعتباری تایید شده نزد بانک را موضوع دریافت اعتبار از بانک خاورمیانه قرار می‏‌دهند. بانک بهای تمام شده کالاها و خدمات موضوع فاکتور را در ازای اسناد وصولی مربوطه با توجه به سررسیدهای تعیین شده برای هر پرداخت به فروشنده می‌‏پردازد.

تسویه تسهیلات قبل از سررسید

بر اساس بخشنامه‌های داخلی بانک خاورمیانه، در صورتیکه مشتریان اعتباری مبادرت به تسویه تسهیلات قبل از سررسید نمایند سود مورد انتظار بانک متناسب با زمان کاهش مدت قرارداد کاهش می‌یابد، به عبارتی سود تسهیلات به صورت روزشمار محاسبه و از مشتریان اخذ می‌گردد.

تسهیلات سندیکایی

تسهیلات سندیکایی روشی برای تامین مالی با مشارکت چند موسسه اعتباری (بانک) است که از طریق آن تسهیلات در قالب عقود (ازجمله مشارکت مدنی، فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و سلف) یا ایجاد تعهدات (مانند گشایش اعتبار اسنادی، صدور ضمانت‌نامه، ضمانت بازپرداخت اصل و سود اوراق)، در چارچوب قرارداد و شرایط مورد توافق با متقاضی به اشخاص حقوقی یا ذینفع واحد اعطا می‌شود. این تسهیلات عمدتا در مواردی اعطا می‌گردد که درخواست اعتباری ارجاع شده به بانک‌ها فراتر از سقف فردی یک بانک بوده و یا درخواست اعتباری فراتر از سقف تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌های عضو می‌باشد و یا رعایت سیاست‌های اعتباری و یا ریسک ناشی از تسهیلات و تعهدات موردنظر باشد. در این روش، چند بانک با همکاری یکدیگر و با رهبریت یکی از بانک‌ها در قالب قرارداد سندیکایی به اعطای تسهیلات می‌پردازند که هم مشکل کمبود نقدینگی و یا سقف تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌ها با توجه به سرمایه پایه آنها را مرتفع نموده و هم ریسک پروژه‌های بزرگ بین بانک‌ها تقسیم می‌گردد. در مرحله مقدماتی، پس از مراجعه مشتری به بانک، در مورد منابع مالی مورد نیاز و امکانات وی برای بازپرداخت تسهیلات و نرخ سود آن مذاکراتی انجام می‌شود. این بانک که در اصطلاح، "بانک پیشگام" نامیده می‌شود، مجموعه‌ای از اطلاعات در مورد وضعیت اعتباری مشتری (وضعیت حقوقی و مالی متقاضی، تجزیه و تحلیل گردش وجوه متقاضی، بررسی وضعیت ریسک اعتباری متقاضی)، موارد مصرف تسهیلات، شرایط تسهیلات (نرخ سود، سررسید، نوع تضمین‌ها، شرایط برداشت و شیوه‌های بازپرداخت و هزینه‌های مرتبط)، امکان سنجی طرح پیشنهادی و ... را به همراه پیش نویس قرارداد تسهیلات سندیکایی برای بانک‌هایی که آنها را علاقمند به مشارکت در تامین مالی منابع مورد نیاز مشتری می‌داند ارسال کرده و آنها را دعوت به عضویت در این سندیکا می‌کند. برای جدی‌تر شدن توافق، بانک پیشگام از بانک‌ها به طور رسمی دعوت می‌کند که برای تعیین سهم مشارکت آنها در این تامین مالی سندیکایی در جلسه‌ای شرکت کنند. در مرحله بعد، تسهیلات عملیاتی می‌شود و با امضای قرارداد برای طرفین آن الزام آور می شود. اعضای سندیکا از بین خود، بانکی را به عنوان "بانک عامل" انتخاب می‌کنند که می‌تواند همان بانک پیشگام باشد. این بانک امور اجرایی تسهیلات (ایجاد حساب مربوط برای مدیریت وجوه تسهیلات، اطلاع‌رسانی به اعضای سندیکا در خصوص برنامه زمان بندی پرداخت سهم هر یک از کل تسهیلات تعهد شده، انجام تشریفات رسمی و قانونی مربوط به تضمین ها و وثایق و مدیریت آنها، پرداخت تسهیلات، دریافت اصل و سود از تسهیلات گیرنده و توزیع آن بین اعضا و نیز دریافت کارمزد، نظارت بر نحوه اجرای قرارداد توسط متقاضی، مدیریت و پایش و نظارت بر نحوه استفاده از تسهیلات و ارائه گزارش‌های ادواری به اعضا و ....) را در چارچوب قرارداد تسهیلات سندیکایی انجام می‌دهد. بانک خاورمیانه آماده‌ی عقد قرارداد سندیکایی با سایر بانک‌ها و مشارکت در تامین مالی واحدهای اقتصادی می‌باشد.

تامین مالی سرمایه در گردش

بانک خاورمیانه با ارائه تسهیلات کوتاه مدت و حداکثر یکساله زمینه مناسبی را جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی از جمله بازرگانی، خدماتی و تولیدی، با توجه به چرخه نقدینگی فراهم آورده است.

تامین مالی زنجیره تامین

بانک خاورمیانه با ترکیب روش‌های تامین مالی تجاری و به کمک زیرساخت‌های فنی و شبکه های الکترونیکی اعضای یک زنجیره تامین را با هم متحد کرده و بر اساس وقایع مختلفی که در زنجیره تامین رخ می دهد، مناسب‌ترین محصول تامین مالی را در اختیار یک یا مجموعه‌ای از اعضای زنجیره قرار می‌دهد. تامین مالی زنجیره تامین مجموعه راهکارهایی است برای:

● افزایش نقدینگی و سرمایه در گردش در داخل زنجیره تامین

● مدیریت متقابل حساب‌های دریافتنی و پرداختنی اعضای زنجیره

مدیر ارتباط با مشتری که مسوول اعضای زنجیره تامین است با توجه به تحلیل‌هایی که از وضعیت فعالیت هر یک از اعضا و روابط متقابل انجام می‌دهد، مناسب‌ترین ترکیب محصولات و خدمات موجود را به اعضای زنجیره پیشنهاد می‌دهد.

انتشار انواع اوراق بدهی

بانک خاورمیانه، از طریق انتشار اوراق بدهی اقدام به تامین مالی شرکت‌ها می‌کند. با توجه به ظرفیت بالای استفاده نشده بازار بدهی در تأمین مالی شرکت‌ها، بانک خاورمیانه با ارائه خدمات مرتبط با انتشار اوراق بدهی، علاوه بر پذیرفتن سمت ضامن اوراق بدهی، جهت کاهش هزینه‌های انتشار اوراق، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا استفاده از ظرفیت‌های بازار بدهی برای بنگاه‌ها تسهیل گردد.

تسهیلات ویژه برای شرکت‌های کارگزاری

شرکت کارگزاری (بورس اوراق بهادار) نسبت به افتتاح حساب و تمرکز بخشی از فعالیت‌های خود در بانک خاورمیانه اقدام خواهد نمود و در مقابل بانک خاورمیانه با توجه به امتیاز انباشتی حساب جاری کارگزاری در بازه حداکثر ۶۰ روزه قبل، نسبت به اعطا تسهیلاتی با نرخ ترجیحی (تخفیف نسبت به نرخ جاری تسهیلات بانک) برای دوره مورد درخواست مشتری، اقدام می‌نماید.

مدت قرارداد جهت اعطای تسهیلات به شرکتهای کارگزاری: از سه روز تا سی روز بنا به درخواست مشتری.

سقف اعطای تسهیلات: سقف تسهیلات اعطایی در قالب بسته اعتباری کارگزاری‌ها ۱۲۰ میلیارد ریال می‌باشد، اگر چه میزان تسهیلات قابل اعطا به هر شرکت کارگزاری توسط ارکان اعتباری و با در نظر گرفتن وضعیت مالی، اعتباری و عملکردی کارگزاری برگرفته از رتبه کارگزاری (الف، ب، ج)، صورت‌های مالی، گزارش عملکرد شرکت کارگزاری در بورس اوراق بهادار و سایر موارد بنا به صلاحدید بانک تعیین خواهد شد.

انتشار گواهی سپرده

بانک به منظور تجهیز منابع برای تامین مالی طرح‌های مشخص جدید سودآور تولیدی، ساختمانی و خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرح‌های سودآور موجود و یا تامین سرمایه در گردش این طرح‌ها اقدام به انتشار گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری خاص می‌کند. گزارش توجیه فنی - اقتصادی و مالی طرح موضوع سپرده مدت دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) به همراه میزان و شرایط پیشنهادی می‌باید به تایید بانک برسد. سود علی‌الحساب این سپرده‌ها توسط متقاضی ایجاد سپرده پیشنهاد و باید به تایید بانک عامل برسد. مابه التفاوت سود علی‌الحساب و سود قطعی طرح نیز در پایان دوره تقسیم می‌گردد، چنانچه سود قطعی طرح کمتر از سودهای علی‌الحساب پرداختی باشد، سپرده‌گذاران در سررسید اصل سپرده خود را دریافت خواهند نمود و متقاضیان استفاده از سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) زیان ناشی از این امر را تقبل خواهند نمود. متقاضی ایجاد سپرده موظف است بازپرداخت اصل و پرداخت سود متعلق را در مقاطع مقرر تعهد کند و وثایق لازم را برای تضمین پرداخت های فوق در اختیار بانک قرار دهد. مجوز انتشار این اوراق توسط بانک مرکزی و به درخواست بانک صادر می‌شود.