تسهیلات
تسهیلات اعتبارات

بانک خاورمیانه در راستای پیاده‌سازی بانکداری شرکتی علاوه بر ارایه تسهیلات عمومی به فعالان اقتصادی، با استفاده از نیروهای متخصص خود، مجموعه‌ای از تسهیلات را بر اساس نیازمندی‌های هر یک از مشتریان شرکتی خود طراحی و ارایه می‌نماید. اهمیت به نیازها و شرایط مشتریان از مهمترین مواردی است که بانک خاورمیانه در ارتباط با مشتریان خود مد نظر قرار خواهد داد.

تامین مالی خرید مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات واحدهای تولیدی و صنعتی
بانک خاورمیانه، رفع نیاز سرمایه‌ای واحدهای تولیدی (صنعتی، معدنی، کشاورزی) و خدماتی از لحاظ وسایل تولید، ماشین آلات و تاسیسات را از طریق تامین وسایل تولید، ماشین آلات و تاسیسات برای طرح‌های تولیدی، کشاورزی، صنعتی، معدنی و خدمات انجام می‌‌دهد.

تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی
بانک خاورمیانه، تعهد، تامین و پرداخت هزینه‌های سرمایه‌گذاری و هزینه‌های جاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در دوره اجرا و بهره‌برداری از طریق تسهیلات مستقیم و یا انتشار انواع اوراق صکوک مرتبط را در جهت تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی انجام می‌دهد. واحدهاي اقتصادي به منظور اخذ تسهيلات بايستي گزارش توجيهي طرح را به بانک ارایه نمايند. گزارش توجيهي مجموعه اطلاعات مورد نياز براي آغاز پروژه را نشان مي‌دهد و شامل اطلاعاتی از قبیل خلاصه بررسي‌هاي اوليه (موقعيت‌يابي طرح و ...)، مشخصات مجري طرح، مشخصات کلی طرح، مجوزهای قانوني اخذ شده، خلاصه برآوردها و توجیه‌های اقتصادي، فني و مالي طرح، مشخصات محصول و فرآيند و روش‌های توليد آن، پیش‌بینی منابع و مصارف طرح، پيش‌بيني صورت‌های مالي طرح (ترازنامه، سود و زیان، گردش وجوه نقد)، برنامه زمان‌بندي اجراي طرح، تجزيه و تحليل طرح و ... می‌باشد. پس از بررسي‌های مقدماتی، بايستی توجيه‌پذيري طرح از جنبه‌هاي اقتصادي، فني و مالي مورد ارزيابي دقيق قرار گيرد. چنانچه نتيجه اين بررسي‌ها حاكي از بازدهي مناسب طرح و بازگشت به موقع منابع بانک در يک دوره معقولی باشد، مي‌توان تسهيلات لازم را به اين طرح اختصاص داد. بانک خاورمیانه به عنوان بانک عامل، نقش مشاور مالی را برای متقاضی داشته و بر مدیریت نقدینگی پروژه، نظارت عالیه خواهد داشت.

تسهیلات از محل وجوه اداره شده
تسهیلات از محل وجوهی که از سوی صاحبان وجه نزد بانک خاورمیانه به ودیعه سپرده می‌شود به منظور مصارف معین که توسط صاحبان وجه اعلام می‌گردد، توسط بانک اعطا می‌گردد.

تامین مالی فروش و حساب های دریافتنی
تامین مالی فروش و حساب‌های دریافتنی تسهیلاتی است که بانک خاورمیانه در اختیار فروشندگان مواد اولیه، کالاها و خدمات در قبال تاییدیه فاکتورهای ارسالی از طرف خریداران قرار می‌دهد. در این روش تامین مالی، فروشندگان فاکتورهای فروش کالاهای خود به فروشگاه‏‌ها و خریداران دارای رتبه اعتباری تایید شده نزد بانک را موضوع دریافت اعتبار از بانک خاورمیانه قرار می‏‌دهند. بانک بهای تمام شده کالاها و خدمات موضوع فاکتور را در ازای اسناد وصولی مربوطه با توجه به سررسیدهای تعیین شده برای هر پرداخت به  فروشنده می‌‏پردازد.

تسویه تسهیلات قبل از سررسید
بر اساس بخشنامه‌های داخلی بانک خاورمیانه، در صورتیکه مشتریان اعتباری مبادرت به تسویه تسهیلات قبل از سررسید نمایند سود مورد انتظار بانک متناسب با زمان کاهش مدت قرارداد کاهش می‌یابد، به عبارتی سود تسهیلات به صورت روزشمار محاسبه و از مشتریان اخذ می‌گردد. 

تسهیلات سندیکایی
تسهیلات سندیکایی روشی برای تامین مالی با مشارکت چند موسسه اعتباری (بانک) است که از طریق آن تسهیلات در قالب عقود (ازجمله مشارکت مدنی، فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و سلف) یا ایجاد تعهدات (مانند گشایش اعتبار اسنادی، صدور ضمانت‌نامه، ضمانت بازپرداخت اصل و سود اوراق)، در چارچوب قرارداد و شرایط مورد توافق با متقاضی به اشخاص حقوقی یا ذینفع واحد اعطا می‌شود. این تسهیلات عمدتا در مواردی اعطا می‌گردد که درخواست اعتباری ارجاع شده به بانک‌ها فراتر از سقف فردی یک بانک بوده و یا درخواست اعتباری فراتر از سقف تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌های عضو می‌باشد و یا رعایت سیاست‌های اعتباری و یا ریسک ناشی از تسهیلات و تعهدات موردنظر باشد. در این روش، چند بانک با همکاری یکدیگر و با رهبریت یکی از بانک‌ها در قالب قرارداد سندیکایی به اعطای تسهیلات می‌پردازند که هم مشکل کمبود نقدینگی و یا سقف تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌ها با توجه به سرمایه پایه آنها را مرتفع نموده و هم ریسک پروژه‌های بزرگ بین بانک‌ها تقسیم می‌گردد. در مرحله مقدماتي، پس از مراجعه مشتري به بانک، در مورد منابع مالي مورد نياز و امکانات وی براي بازپرداخت تسهيلات و نرخ سود آن مذاکراتي انجام مي‌شود. اين بانک که در اصطلاح، "بانک پيشگام" ناميده مي‌شود، مجموعه‌اي از اطلاعات در مورد وضعيت اعتباري مشتری (وضعيت حقوقي و مالي متقاضي، تجزيه و تحليل گردش وجوه متقاضي، بررسي وضعيت ريسک اعتباري متقاضي)، موارد مصرف تسهیلات، شرايط تسهيلات (نرخ سود، سررسيد، نوع تضمين‌ها، شرايط برداشت و شيوه‌هاي بازپرداخت و هزينه‌هاي مرتبط)، امكان سنجي طرح پيشنهادي و ... را به همراه پيش نويس قرارداد تسهیلات سندیکایی براي بانک‌هايي که آنها را علاقمند به مشارکت در تامين مالي منابع مورد نياز مشتري مي‌داند ارسال کرده و آنها را دعوت به عضويت در اين سنديکا مي‌کند. براي جدي‌تر شدن توافق، بانک پيشگام از بانک‌ها به طور رسمي دعوت مي‌کند که براي تعيين سهم مشارکت آنها در اين تامين مالي سنديکايي در جلسه‌اي شرکت کنند. در مرحله بعد، تسهیلات عملياتي مي‌شود و با امضاي قرارداد براي طرفين آن الزام آور مي شود. اعضاي سنديکا از بين خود، بانکي را به عنوان "بانک عامل" انتخاب مي‌کنند که مي‌تواند همان بانک پيشگام باشد. اين بانک امور اجرايي تسهیلات (ايجاد حساب مربوط براي مديريت وجوه تسهيلات، اطلاع‌رساني به اعضاي سنديكا در خصوص برنامه زمان بندي پرداخت سهم هر يك از كل تسهيلات تعهد شده، انجام تشريفات رسمي و قانوني مربوط به تضمين ها و وثایق و مديريت آنها، پرداخت تسهيلات، دريافت اصل و سود از تسهيلات گيرنده و توزيع آن بين اعضا و نيز دريافت كارمزد، نظارت بر نحوه اجراي قرارداد توسط متقاضي، مديريت و پايش و نظارت بر نحوه استفاده از تسهيلات و ارایه گزارش‌هاي ادواري به اعضا و ....) را در چارچوب قرارداد تسهیلات سندیکایی انجام مي‌دهد. بانک خاورمیانه آماده‌ی عقد قرارداد سندیکایی با سایر بانک‌ها و مشارکت در تامین مالی واحدهای اقتصادی می‌باشد.

تامین مالی سرمایه در گردش
بانک خاورمیانه با ارایه تسهیلات کوتاه مدت و حداکثر یکساله زمینه مناسبی را جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی از جمله بازرگانی، خدماتی و تولیدی، با توجه به چرخه نقدینگی فراهم آورده است.

تامین مالی زنجیره تامین
بانک خاورمیانه با  ترکیب روش‌های تامین مالی تجاری و به کمک زیرساخت‌های فنی و شبکه های الکترونیکی اعضای یک زنجیره تامین را با هم متحد کرده و بر اساس وقایع مختلفی که در زنجیره تامین رخ می دهد، مناسب‌ترین محصول تامین مالی را در اختیار یک یا مجموعه ای از اعضای زنجیره قرار می‌دهد. تامین مالی زنجیره تامین مجموعه راهکارهایی است برای:

  • افزایش نقدینگی و سرمایه در گردش در داخل زنجیره تامین 
  • مدیریت متقابل حساب‌های دریافتنی و پرداختنی اعضای زنجیره

مدیر ارتباط با مشتری که مسوول اعضای زنجیره تامین است با توجه به تحلیل‌هایی که از وضعیت فعالیت هر یک از اعضا و روابط متقابل انجام می‌دهد، مناسب‌ترین ترکیب محصولات و خدمات موجود را به اعضای زنجیره پیشنهاد می‌دهد.

انتشار انواع اوراق بدهی
بانک خاورمیانه، از طریق انتشار اوراق بدهی اقدام به تامین مالی شرکت‌ها می‌کند. با توجه به ظرفيت بالای استفاده نشده بازار بدهی در تأمين مالی شرکت‌ها، بانک خاورمیانه با ارائه خدمات مرتبط با انتشار اوراق بدهی، علاوه بر پذیرفتن سمت ضامن اوراق بدهی، جهت کاهش هزینه‌های انتشار اوراق، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا استفاده از ظرفیت‌های بازار بدهی برای بنگاه‌ها تسهیل گردد.

تسهیلات ویژه برای شرکت‌های کارگزاری

شرکت کارگزاری (بورس اوراق بهادار) نسبت به افتتاح حساب و تمرکز بخشی از فعالیت‌های خود در بانک خاورمیانه اقدام خواهد نمود و در مقابل بانک خاورمیانه با توجه به امتیاز انباشتی حساب جاری کارگزاری در بازه حداکثر 60 روزه قبل، نسبت به اعطا تسهیلاتی با نرخ ترجیحی (تخفیف نسبت به نرخ جاری تسهیلات بانک) برای دوره مورد درخواست مشتری، اقدام می‌نماید.

مدت قرارداد جهت اعطای تسهیلات به شرکتهای کارگزاری : از سه روز تا سی روز بنا به درخواست مشتری.

سقف اعطای تسهیلات : سقف تسهیلات اعطایی در قالب بسته اعتباری کارگزاری‌ها 120 میلیارد ریال می باشد، اگر چه میزان تسهیلات قابل اعطا به هر شرکت کارگزاری توسط ارکان اعتباری و با در نظر گرفتن وضعیت مالی، اعتباری و عملکردی کارگزاری برگرفته از رتبه کارگزاری (الف، ب، ج)، صورتهای مالی، گزارش عملکرد شرکت کارگزاری در بورس اوراق بهادار و سایر موارد بنا به صلاحدید بانک تعیین خواهد شد.

انتشار گواهی سپرده
بانک به منظور تجهيز منابع برای تامين مالی طرح‌های مشخص جدید سودآور توليدی، ساختمانی و خدماتی و نيز توسعه و تکميل طرح‌های سودآور موجود و يا تامين سرمایه در گردش اين طرحها اقدام به انتشار گواهی سپرده مدت دار ويژه سرمایه‌گذاری خاص می‌کند. گزارش توجيه فنی - اقتصادی و مالی طرح موضوع سپرده مدت دار ويژه سرمايه‌گذاری (خاص) به همراه ميزان و شرايط پيشنهادی می‌بايد به تاييد بانک برسد. سود علی الحساب اين سپرده‌ها توسط متقاضی ايجاد سپرده پيشنهاد و بايد به تاييد بانک عامل برسد. مابه التفاوت سود علی‌الحساب و سود قطعی طرح نیز در پايان دوره تقسيم می‌گردد، چنانچه سود قطعی طرح کمتر از سودهای علی‌الحساب پرداختی باشد، سپرده‌گذاران در سررسيد اصل سپرده خود را دريافت خواهند نمود و متقاضيان استفاده از سپرده مدت دار ويژه سرمايه گذاری (خاص) زيان ناشی از اين امر را تقبل خواهند نمود. متقاضی ايجاد سپرده موظف است بازپرداخت اصل و پرداخت سود متعلق را در مقاطع مقرر تعهد کند و وثايق لازم را برای تضمين پرداخت های فوق در اختيار بانک  قرار دهد. مجوز انتشار اين اوراق توسط بانک مرکزی و به درخواست بانک صادر می‌شود.