نمایش خبر
اروپا می تواند بهترین راه حفاظت از برجام را پیدا کند

رئیس کل بانک مرکزی ایران با تاکید بر اینکه اروپا می تواند بهترین راه را برای محافظت از موضع خود در برجام بیابد، اعلام کرد: ایران هنوز به طور کامل به منافع وعده داده شده در برجام دست نیافته است. ولی اله سیف روز شنبه در پیامی به کنفرانس یورومانی که با حضور فعالان اقتصادی و با موضوع ایران در پاریس برگزار شد، با ترسیم فضای عمومی و چشم انداز آتی اقتصاد ایران، روابط تجاری و اقتصادی را بهترین راه برای تحقق جهانی سرشار از صلح درازمدت و واقعی دانست و در این راه، ایران را شریکی قابل اعتماد برای صلح و تجارت دانست.
رئیس کل بانک مرکزی در این پیام تاکید کرد: پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ما تلاش می‌کنیم اقدامات موثری را برای ورود مجدد اقتصاد ایران به بازارهای جهانی طراحی و اجرا کنیم؛ در طول این سال ها ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود در برجام عمل کرده است. علاوه بر این ایران اقدامات اصلاحی را برای هماهنگ سازی قوانین و مقررات مالی و بانکی خود با استانداردهای بین‌المللی به اجرا گذاشته است.
سیف نوشت: نگاهی کوتاه به عملکرد اقتصاد کلان اخیر، بهبودهای قدرتمندی در شاخص‌های اقتصادی را نشان می دهد؛ رشد تولید ناخالص داخلی حاکی از آن است که اقتصاد به میزان زیادی بهبود یافته است. به باور وی، رشد کلی تولید ناخالص داخلی در نیمه اول سال مالی کنونی که از ۲۱ مارس ۲۰۱۷ (اول فروردین 96) آغاز شده است، 4.5 درصد بود. علاوه بر این تمام بخش های اقتصاد شاهد رشد مثبت در همین دوره زمانی بودند. رشد تولید ناخالص داخلی در سال گذشته منتهی به مارس ۲۰۱۷ به میزان قابل توجه 12.5 درصد رسید که به طور عمده از رشد بخش نفتی پس از اجرای برجام و افزایش تولید و صادرات نفت ناشی می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اقتصاد ایران موفق شد در سال مالی گذشته ۶۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند و این روند را در سال مالی کنونی ادامه دهد. با این حال پیش بینی رشد برای سال جاری به طور عمده بر مبنای بخش‌های غیر نفتی اقتصاد خواهد بود. بر طبق پیش‌بینی‌های ما که با تازه‌ترین گزارش صندوق بین المللی پول (IMF ) هماهنگ هستند رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ برابر 4.2 درصد خواهد بود. سیف یادآور شد که در سال گذشته پس از گذشت یک چهارم قرن، تورم تک رقمی شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی کنونی تورم در همین حوزه باقی بماند.
رئیس کل بانک مرکزی در پیام خود به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی شرکت کننده در کنفرانس یورومانی در پاریس اطمینان داد: بدهی خارجی ایران به نسبت اندازه تولید ناخالص داخلی، ذخایر ارزی و صادرات بسیار ناچیز است.  به باور سیف، توازن قدرتمند پرداخت ها به همراه سطح پایین بدهی خارجی کشور که حدود 2 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) خواهد بود منبعی از اطمینان برای عملکرد آینده در جذب سرمایه گذاری و فاینانس خارجی و همچنین جذب تکانه‌های آینده تراز پرداخت ها(BOP) به شمار می رود.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: با وجود بهبود رشد اقتصادی در بخش واقعی اقتصاد در طول سال های گذشته، اقتصاد ایران هنوز با نرخ بالای بیکاری ۱۲ درصدی مواجه است. بنابراین جذب سرمایه‌گذاری خارجی و خلق اشتغال آنگونه که در برنامه توسعه کنونی بر آن تاکید شده است در صدر دستور کار دولت قرار می گیرد.
سیف نوشت: همزمان، با وجود بازار بزرگ داخلی از یک طرف و دسترسی به بازارهای منطقه ای از طرف دیگر ظرفیت بالایی در طرف عرضه اقتصاد و پتانسیل بالایی برای رشد اقتصاد ایران دیده می‌شود.
وی با یادآوری اینکه با توجه به اولویت اشتغال زایی، دولت به همراه بانک مرکزی ایران اقدامات اصلاحاتی قدرتمندی را برای تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی به اجرا درآورده است، اظهار داشت: ما چندین توافقنامه فاینانس با ارزش حدود ۴۰ میلیارد یورو را در سال گذشته با شرکای خود نهایی کردیم. این تسهیلات میان و درازمدت دوره هایی تا ۱۴ سال دارند و از طریق بانک‌های چندین کشور از جمله کره جنوبی، چین، دانمارک، اتریش، روسیه و ایتالیا در اختیار پروژه های ایران قرار خواهند گرفت.
رئیس کل بانک مرکزی ایران تاکید کرد: سایر توافقنامه‌های فاینانس در جریان مذاکرات قرار دارند و ما امیدواریم که کشورهای بیشتری در آینده نزدیک به این فهرست بپیوندند.
وی خاطر نشان کرد: تامین مالی درازمدت برای کسب و کارها و بانک‌های ایرانی توسط موسسات مالی و کشورهای مختلف گواه دیگری بر پایداری اقتصاد ایران است و به برقراری روابط دراز مدت با شرکا کمک می‌کند.
ایرنا

تاریخ انتشار خبر: 1396/11/21 / شماره خبر: 3066