نمایش خبر
كاهش 1/5 درصدي نرخ سود تسيلات بافت هاي فرسوده

مدير عامل بانك مسكن گفت؛به مناسبت دهه فجر در هيات مديره تصويب شد كه نرخ سود تسهيلات بافت هاي فرسوده از محل اوراق حق تقدم به 1/5 درصد (از ١٨به16/5 درصد)كاهش يابد. رحيمي اناركي افزود:همچنين مدت باز پرداخت  از ١٢ به ١٥سال افزايش پيدا مي كند ،درواقع با اين مصوبه اقساط پرداختي ماهانه نزديك به ١٠٠هزار تومان كاهش خواهد يافت.
میزان جذب سپرده‌ها در بانک مسکن در سال گذشته 545 هزار میلیارد ریال بود که این رقم تا 12 بهمن به 681 هزار میلیارد ریال افزایش یافته که 26.6 درصد رشد داشته است. این در شرایطی بوده که بانک مسکن از اواخر پاییز 95 که بحث رقابت در مسئله سود بانکی شد. رقابتی بین بانک‌ها شکل گرفت و بانک مسکن به هیچ وجه وارد این بازی نشده بود. سال گذشته 3 درصد قیمت تمام شده پول را کاهش داده‌ایم و امسال نیز 1.8 درصد کاهش داده‌ایم و الان قیمت تمام شده پول بانک مسکن 17 درصد است.
وضعیت بانک بسیار مناسب به لحاظ مانده سپرده و قیمت تمام شده پول است. وی با بیان این‌که در حوزه پرداخت وام نقدی تا 12 بهمن 96 بالغ بر 134 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 130 هزار میلیارد ریال 3 درصد افزایش یافته است. در سال گذشته سیاست پرداخت تسهیلات انبساطی را برای حوزه ساخت اعمال کرده بودیم و این نشان می‌دهاد که کماکان از حداکثر توان برای پرداخت تسهیلات استفاده کرده‌ایم.
از این مبلغ 118 هزار میلیارد ریال در بخش مسکن مورد استفاده گرفته و پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال سهم بخش مسکن به بیش از 90 درصد افزایش می‌یابد. او با بیان این‌که رقم کلی تسهیلات پرداختی با احتساب فروش اقساطی به 180 هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد، اظهار کرد: سال گذشته سیاست اعتباری بانک تقویت بخش عرضه ساختمان بود به طوریکه 140 هزار واحد مسکونی را تامین مالی کردیم، امسال بخش عمده تامین تسهیلات در حوزه تقاضا انجام شده است.
رحیمی انارکی در بیان دلایل این تغییر برنامه افزود: الان در تمامی محصولات بانک امکان استفاده زوج‌های جوان به صورت مشترک وجود دارد، ضمن این‌که امکان استفاده از محصولات ترکیبی حوزه تسهیلات برای متقاضیان فراهم شده است. تا 12 بهمن 96 بالغ بر 146 هزار واحد مسکونی از محل تسهیلات خرید پوشش داده‌ایم که پیش بینی می‌شود تا پایان سال به 170 هزار واحد مسکونی افزایش یابد.
دیوان اقتصاد

تاریخ انتشار خبر: 1396/11/17 / شماره خبر: 3057