نمایش خبر
مجوز انتشار ۷۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت اسلامی

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ از اجازه انتشار ۷۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت مالی- اسلامی در سال ۹۷ خبر داد. علی اصغر یوسف نژاد اظهارداشت: یکی از مهم ترین بخش های تامین درآمد دولت انتشار اوراق مشارکت مالی است که این منبع غیر از بودجه عمومی تعریف می شود، البته در این راستا انتقادات زیادی صورت گرفت و پس از بررسی کارشناسان اقتصادی، دانشگاهی، مرکز پژوهش ها و دیوان محاسبات کارگروهی در این زمینه در کمیسیون تلفیق تشکیل شد. عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ با بیان اینکه مقالات زیادی در خصوص میزان اوراق مشارکت نوشته شده است، گفت: در کارگروه کمیسیون تلفیق تلاش شد تا میزان اوراق مشارکت به صورت واقع بینانه در لایحه بودجه دیده شود.
دولت برای تامین بودجه خود راه های مختلفی از جمله انتشار اسکناس، استقراض خارجی و استقراض از مردم دارد که این روش ها در دنیا قابل قبول است و از آنجا که روش سوم تورم ایجاد نمی کند دولت این روش را انتخاب کرده است. این نماینده مجلس با بیان اینکه به دولت اجازه داده شد تا اوراق مشارکتی منتشر کند، گفت: براساس مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه به شرکت های دولتی و وابسته به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، دانشگاه ها، موسسات  آموزش عالی، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری با تصویب هیات امناء اجازه داده می شود تا سقف ۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی انتشار دهند. دولت تا سقف ۲۶ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر می کند و منابع این بخش از اوراق را صرف طرح های نیمه تمام، طرح های ساماندهی دانشگاه ها و طرح های استانی می کند.
شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آن با تائید وزارت کشور تا سقف ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی با تضمین خود شهرداری ها انتشار می دهند که این اوراق برای کارهای امور شهری در نظر گرفته شده است و ۵۰ درصد از آن مربوط به طرح های قطار شهری خواهد بود. این نماینده مجلس تاکید کرد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ دولت با حفظ قدرت خرید و با سررسید ۳ ساله مجاز به انتشار ۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی شد تا در زمینه خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی و پرداخت بدهی به سازمان های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق هزینه کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت برای تسویه بدهی های حقیقی و حقوقی و تعاونی های خصوصی و مطالبات قطعی ایجاد شده می تواند تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت را به صورت جمعی و خرجی منتشر کند. دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه را با سررسید کمتر از یکسال برای تخصیص اولویت دار توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر می کند، همچنین دولت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده سال ۹۷ می تواند ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند. این نماینده مجلس به اوراق مشارکت ارزی اشاره کرد و اظهار داشت: همچنین در جایی از مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه آمده است که وزارت نفت از طریق شرکت های دولتی تابع خود برای پرداخت اصل و سود اوراق ارزی ریالی خود در حدود ۳ میلیارد دلار اوراق مشارکت منتشر کند. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ تاکید کرد: اوراق و اسناد این مصوبه از پرداخت هرگونه مالیات معاف شدند.
اخباربانک

تاریخ انتشار خبر: 1396/10/18 / شماره خبر: 2970