چاپ        ارسال به دوست

سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی‌شدن اینستکس

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی‌شدن اینستکس گفت: البته اینستکس صرفاً سهم محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه‌های متعدد دیگری نیز در حوزه روابط ارزی کشور در حال اجراست.

«عبدالناصر همتی» در یادداشتی در صفحه شخصی خود در شبکه اینستاگرام با اشاره به اینکه زیرساخت عملیاتی ساز و کار متناظر اینستکس در ایران توسط بانک مرکزی کاملاً تکمیل شده است، گفت: اخبار دریافتی حاکی از سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی‌شدن اینستکس است.

وی با بیان اینکه در این شرایط ضروری است چند نکته را به مردم توضیح دهم، ادامه داد: برای عملکرد پایدار اینستکس لازم است اولاً اینستکس نه کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش‌هایی که در چارچوب برجام مجاز بودند از طریق آن انجام‌پذیر باشد.

در گام دوم این کانال شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهای غیرتحریمی شود ولی بعدتر محدوده آن باید به کلیه کالاها گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه منابع آن از صادرات نفت به اروپا تامین خواهد شد، گفت: اگر هم اروپا موقتاً مشکلاتی در خرید نفت ایران دارد یک خط اعتباری بلند مدت با بازپرداخت آتی نفتی یک راه حل موقت قابل بررسی است و خود اروپای‌ها هم در مذاکرات اشاره‌ای به راه حلی شبیه به این داشته‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: البته الگوهای متعدد برای حضور سایر پششتیبانان برجام در اینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن در حال توسعه است.

در هر حال اینستکس صرفاً سهم محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه‌های متعدد دیگری نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده و یا در حال اجراست.

اخباربانک


١٣:٢٠ - 1398/04/10    /    شماره : ٤٤٠٠    /    تعداد نمایش : ١٢٤