چاپ        ارسال به دوست

کمک به افزایش تولید و صادرات در اولویت برنامه‌هاست

وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت ۱۰ تیر، روز ملی صنعت و معدن در پیامی کمک به افزایش تولید و صادرات را از اولویت‌های برنامه این وزارتخانه عنوان کرد.

رضا رحمانی گفت: توسعه صادرات غیرنفتی به ویژه با محوریت کشورهای همسایه با تقویت مزیت‌های کشور، در شرایط کنونی نیازمند تلاش بی وقفه کارگزاران حاکمیت، تولیدکنندگان، صنعتگران، کارآفرینان و تمام دست‌اندرکاران اقتصاد کشور است تا در شرایط کنونی صادرات غیر نفتی جایگاه شایسته خود را بیش از هر زمان دیگری پیدا کند.

رحمانی در این پیام، توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی، افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی (کالا و خدمات) به کشورهای هدف، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات بنگاه های کوچک و متوسط و گسترش قراردادهای تهاتری کالا - کالا برای مبادلات کالاهای وارداتی و صادراتی را از مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت دانسته است.

وزیر صنعت در بخش توسعه معادن و صنایع معدنی نیز اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی با هدف برنامه ریزی برای شناخت مزیت‌ها و پتانسیل‌های معدن و صنایع معدنی، اجرای پروژه توسعه فعالیت‌های اکتشافی، اجرای پروژه احیا و فعال سازی و توسعه معادن کوچک به تعداد ۱۵۰ معدن، اجرای پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم) و تجهیز و نوسازی معادن کشور را از مهمترین اولویت‌ها برشمرده است.

همچنی اولویت جدی دولت به ویژه وزرات صنعت، معدن و تجارت؛ رفع موانع تولید، احیا و نوسازی واحدهای صنعتی با جلب مشارکت و تعامل بخش خصوصی، نخبگان و دانشگاهیان عنوان شده است.

وزیر صنعت تاکید کرده است برای تقویت ساخت داخل و تولید قطعات وارداتی با تکیه بر توانمندی نیروهای مستعد و پرتلاش داخلی، راهکار برون رفت از مشکلات کنونی از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

در این پیام با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان رونق تولید یادآور شده است هدفگذاری امسال حفظ تولید در سطح موجود و استفاده حداکثری از ظرفیت هاست و بر این اساس، برنامه ویژه ای مشتمل بر ۳۵ پروژه برای سالجاری تدوین شده است.

در بخش توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل نیز فعال سازی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید با تسهیلاتی معادل ۱۴ هزار میلیارد ریال، اجرای پروژه توسعه و تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک به میزان ۲۵ درصد با ایجاد اشتغال ۹۳ هزار نفر و سرمایه در گردش به میزان ۴۴ هزار میلیارد ریال، اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی، اجرای پروژه توسعه صنایع دریایی با منابعی معادل ۷۹۳ میلیون یورو، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین به تعداد ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه دستگاه و حمایت از تأمین و توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی به تعداد ۱۳ هزارو ۱۰۰ نوع واگن از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت ذکر شده ست.

ایرنا


١٣:٢١ - 1398/04/09    /    شماره : ٤٣٩٤    /    تعداد نمایش : ١١٦