چاپ        ارسال به دوست

افزایش ۵۰٫۴ درصدی هزینه‌های خانوار ایرانی

بررسی اعداد و ارقام منتشر شده در درگاه ملی آمار نشان می‌دهد که خانوارهای کشور بیش از ۵۰ درصد بیشتر از خرداد ۱۳۹۷ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کردهاند.

روند افزایشی نرخ تورم متاثر از نوسانات ارزی شدت گرفت و درنتیجه آن قدرت خرید خانوار کاهش یافت. امری که کارشناسان آن را پیش‌بینی و هشدارهای لازم را نسبت به بحرانی‌شدن این وضعیت اعلام کرده بودند. آنها بر این باورند که تداوم این شرایط، دهک‌های کم‌درآمد جامعه را از فقر نسبی به فقر مطلق هل داده است. البته با ایجاد تغییراتی در بانک مرکزی، سیاست‌ها به سمت کاهش نرخ تورم سوق داده شده است. اخیرا نیز عبدالناصر همتی، سکاندار این نهاد اعلام کرده که هدف اصلی و کلیدی چرخش سیاستی به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه‌مدت، هدف‌گذاری و کنترل تورم است.

در خرداد ۱۳۹۸ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۹/۱۷۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۸/۰ درصد افزایش نشان میدهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴/۵۰ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴/۵۰ درصد بیشتر از خرداد ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردهاند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۱/۵۲ درصد) ۷/۱ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خردادماه ۱۳۹۸ به ۶/۳۷ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۲/۳۴ درصد) ۴/۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۲/۰ درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳/۱ درصد افزایش نشان می-دهد. درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به خردادماه ۱۳۹۷ برای این دو گروه به ترتیب ۷۵ و ۴/۴۰ درصد است.

بررسی روند تغییرات نرخ کالاها و خدمات در خردادماه نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که نرخ هفت قلم کالا با روندی کند به سمت نزولی‌شدن حرکت می‌کند. گزارش مرکز آمار از تورم منتهی به خردادماه نشان می‌دهد، نرخ گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، نسبت به اردیبهشت‌ماه کاهش ۲/۰ درصدی داشته در حالی که نسبت به خردادماه سال قبل رشد ۱/۷۴ درصدی یافته است. در این گروه، رشد نرخ کالاها نسبت به اردیبهشت‌ماه برای نان و غلات ۵/۴ درصد، ماهی‌ها و صدف‌داران ۶/۲ درصدی، روغن‌ها و چربی‌ها ۳/۲ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۷/۱ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۱/۳ درصد بود. در این گروه نرخ گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها ۲/۰ درصد، خوراکی‌ها ۳/۰ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۶/۰ درصد، میوه و خشکبار ۲/۲ درصد، شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۳/۰ درصد و سبزیجات ۱/۷ درصد با کاهش مواجه شده است. البته نرخ کالاهای این گروه نسبت به خردادماه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) با رشد چشمگیری مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که به ترتیب برای خوراکی‌ها ۱/۷۴ درصد، نان و غلات ۷/۴۱ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها ۴/۹۶ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۹۵ درصد، ماهی‌ها و صدف‌داران ۱۰۷ درصد، شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۸/۴۳ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۷/۵۳ درصد، میوه و خشکبار ۸/۷۸ درصد، سبزیجات ۳/۱۰۹ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۷/۸۵ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۳/۶۶ درصد رشد را شاهد بودیم. از سوی دیگر، نرخ دخانیات نیز نسبت به اردیبهشت‌ماه ۹/۰ درصد و نسبت به خردادماه سال گذشته، ۶/۱۰۹ درصد رشد داشته است. همچنین بخش پوشاک و کفش نیز با رشد ۵/۲ درصدی نسبت به اردیبهشت‌ماه سال جاری و رشد ۳/۶۱ درصدی نسبت به خردادماه سال گذشته مواجه بوده است. گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها به طور کلی رشد ۳/۱ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۶/۲۶ درصدی نسبت به خردادماه سال گذشته داشته است؛ در این گروه، بخش مسکن ۴/۱ درصد نسبت به اردیبهشت‌ماه و ۲۶ درصد نسبت به خردادماه سال گذشته با رشد قیمت مواجه شده است. قیمت مبلمان و لوازم خانگی نیز نسبت به اردیبهشت‌ماه سال جاری و خردادماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۶/۲ درصدی و ۸۳ درصدی رو‌به‌رو بوده است. در عین حال، بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل نیز به ترتیب ۴/۱ و ۴/۰ درصد نسبت به اردیبهشت‌ماه و ۶/۲۹ و ۶۰ درصد نسبت به خردادماه سال گذشته رشد داشته است. همچنین گروه تفریح و فرهنگ و ارتباطات به ترتیب با رشد ۱/۲ درصد و ۵/۰ درصد نسبت به اردیبهشت‌ماه و ۶/۷۵ درصد و ۹/۳۵ درصد نسبت به خردادماه سال گذشته مواجه بوده است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در خردادماه ۱۳۹۸ به عدد ۳/۱۷۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۸/۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳/۴۹ درصد است که نسبت به ماه قبل (۷/۵۰ درصد) ۴/۱ واحد درصد کاهش داشته است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در خردادماه ۱۳۹۸ به عدد ۳/۱۸۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۷/۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵/۵۶ درصد است که نسبت به ماه قبل (۶/۵۹ درصد) ۱/۳ واحد درصد کاهش داشته است.

آرمان


١٥:٥٧ - 1398/04/04    /    شماره : ٤٣٩٠    /    تعداد نمایش : ١٣٧