چاپ        ارسال به دوست

ذخایر ارزی کشور در بهترین شرایط است

رییس کل بانک مرکزی در مجمع بانک مرکزی گفت: ذخایر ارزی کشور در بهترین شرایط قرار دارد و نه تنها از دست نرفته، بلکه به سرعت افزایش یافته است.
عبدالناصر همتی با بیان اینکه توانستیم با همه فشارها ثبات نسبی ایجاد کنیم، گفت: سیستم بانکی منظم شده است.
در شرایط سخت توانسته‌ایم اقدامات مناسبی انجام  داده و جلوی بدتر شدن شرایط را گرفتیم و آمادگی داریم تصمیمات بهتری بگیریم. وی با اشاره به فشارهای دشمن و شرایط تحریم بانک مرکزی به دلیل متولی بودن در دو بازار مهم ارز و پول، عمود خیمه اقتصاد به حساب می‌آید که باید در این شرایط با دشمن مقابله می‌کرد.
کارهای مثبتی انجام شده و سیگنال‌ها و آمارها در بازار پول و ارز نشان‌دهنده موفقیت بانک مرکزی است. رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: هفت ماه پیش که بانک مرکزی را تحویل گرفتم، نرخ دلار ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان بود و اکنون بعد از دو مرحله اجرای شدیدترین تحریم‌ها در مردادماه و آبان ماه، با تدبیر و مقاومت توانستیم در شرایطی باشیم که نرخ بازار آزاد تنها ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد کرده است.
ترامپ عنوان کرده بود که پول ایران را نابود خواهیم کرد و اقتصاد ایران را فلج می‌کنیم، اما با وجود همه فشارها توانستیم ثبات نسبی را ایجاد کنیم و روند نقدینگی تفاوتی با ماه‌های گذشته ندارد. رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نقدینگی در دولت یازدهم و  دوازدهم روند کاهشی داشته و اکنون هم این روند ادامه دارد، افزود: نرخ سود متعادل و وضعیت مالی بانک‌ها بهتر شده که البته این موارد در شرایط عادی افتخار نیست، اما در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد.
رابطه سیستم پولی با دولت برقرار است و بانک‌ها برای تامین نقدینگی واحدهای تولیدی کمک می‌کنند و واردات دارو و کالاهای اساسی را به صورت مناسب تامین  اعتبار کرده‌ایم.
وظیفه بانک مرکزی بهبود وضعیت است، اما در این مقطع چاره‌ای نداشتیم جز اینکه که جلوی بدتر شدن وضعیت را بگیریم اما اکنون در شرایطی هستیم که می‌توانیم به سمت بهبود حرکت کنیم و در ماه‌های آینده تصمیمات بهتر و مهم تری برای کم کردن فشار و افزایش رفاه مردم بگیریم.
ذخایر ارزی کشور در بهترین شرایط قرار دارد و نه تنها از دست نرفته، بلکه به سرعت افزایش یافته است. همتی تصریح کرد: جو روانی دشمن در مقاطعی اثراتی بر بازار ارز داشته اما نرخ‌ها دوباره بازگشته است چرا که فاکتورهای اقتصادی را توانستیم متعادل کنیم و عرضه و تقاضا در بازار پول و ارز در شرایط ثبات قرار دارد.
ایبنا


١٣:٣٤ - 1397/12/07    /    شماره : ٤١٣٢    /    تعداد نمایش : ١٤٧