پیشگیری از کلاهبرداری
cyber-scam

برای این که بتوانید با سرعت و سهولت عملیات بانکی خود را انجام دهید بدون نیاز به حضور درشعبه، بدون نیاز به صرف زمان زیاد، استفاده از اینترنت بانک راه کار خوبی است. بانک خاورمیانه بخش قابل توجهی از نیازها، درخواست‌ها و تقاضاهای مشتریان را از کانال‌های الکترونیکی دریافت و پذیرش نموده و بخش قابل توجهی از خدمات خود را از این مسیر به مشتریان ارائه می‌نماید. در حال حاضر بانک خاورمیانه از طریق این سرویس خدمات سپرده، کارت، تسهیلات و چک را ارایه می‌نماید. هنگام انجام تراکنشهای مالی و خرید اینترنتی باید امنیت کامل را رعایت کنیم که در ادامه نکات امنیتی برای کاربران اینترنتی ارایه شده است.

نکات امنیتی برای خدمات حضوری

 اطمینان از خاتمه عملیات بانکی
قبل از اطمینان از اتمام پردازش و خاتمه عملیات بانکی محل را ترک نکنید و در صورت بروز تراکنش ناموفق رسید مربوطه را تا حصول اطمینان از کسر نشدن وجه از حساب، نزد خود نگه دارید.

 دریافت رسید
رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز و کارت‌خوان را در محل رها نکنید.

 حفظ امنیت در وارد نمودن رمز
در مکان‌های عمومی برای محافظت از اطلاعات محرمانه، هنگام استفاده از کارت و وارد نمودن رمز عبور در دستگاه خودپرداز  (ATM)  یا کارت‌خوان (POS)، با استفاده از دست دیگر خود‌ یک سپر حفاظتی ایجاد کنید. این موضوع با هیچ یک از هنجار‌های اجتماعی منافاتی نداشته و رعایت آن حافظ امنیت عملیات بانکی افراد خواهد بود.

 خودداری از ارایه رمز کارت به فروشنده
در فروشگاه‌هایی که امکان خرید با استفاده از کارت بانکی وجود دارد از ارایه رمز عبور به فروشنده خودداری شده و شخصا رمز خود را در دستگاه کارت‌خوان وارد نمائید. در این خصوص فروشگاه ملزم به همکاری با مشتری بوده و حق اعتراض برای مشتریان محفوظ است.

 رعایت فاصله در زمان استفاده از خودپرداز
در زمان استفاده از دستگاه خودپرداز دقت شود که فاصله مناسب نفر بعدی با شما رعایت شده باشد. انجام این نکته نشانه رعایت حقوق شهروندی و به تبع آن افزایش امنیت استفاده‌کننده از دستگاه خودپرداز است.

 توجه به وضعیت خود پرداز
درصورت مشاهده وضعیت غیرعادی روی دریچه ورودی کارت یا خروجی وجه دستگاه خودپرداز (چسب خوردن، وجود شیء اضافه)، ضمن اعلام مراتب به مسئولین شعبه در ساعات کاری و کشیک شبانه‌روزی بانک در سایر ساعات شبانه روز، برای دریافت خدمت مورد نظر، از دستگاه خودپرداز دیگری استفاده شود.

 کنترل وجه دریافتی
توصیه می‌شود پس از دریافت کارت و وجه مورد نیاز از دستگاه خودپرداز، در مکانی امن و مناسب، وجه دریافتی شمارش و کنترل شود.

 اطمینان از واقعی بودن دستگاه خودپرداز
هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز (ATM) یا دستگاه‌ کارت‌خوان (POS) متصل به شاپرک حتی‌الامکان از واقعی بودن ابزار مزبور اطمینان حاصل شده و سپس نسبت به استفاده از آن‌ها اقدام شود.

نکات امنیتی برای کاربران بانکداری اینترنتی

 اطمینان از مجاز بودن درگاه
از درج اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب، شماره کارت‌، رمز، کد اعتبارسنجی (CVV2) و تاریخ انقضاء کارت در سایت‌های متفرقه و مشکوک جدا خودداری و قبل از هر اقدامی از صحت مجاز بودن سایت مورد مراجعه اطمینان حاصل شود. امکان مشاهده و کنترل آدرس درگاهی مجاز بانک‌ها از طریق مراجعه به وب سایت رسمی بانک مرکزی ج.ا.ا (www.cbi.ir) وجود دارد. از معتبر بودن فروشگا‌های خرید اینترنتی اطمینان حاصل شود. بسیاری از سوء‌استفاده‌ها از طریق سایت جعلی، درج آرم بانک‌ها، بنرهای تبلیغاتی با محتوای امنیتی در سایت‌های مزبور و اخذ اطلاعات محرمانه کارت انجام می‌شود. هیچ سایتی به جز درگاه اینترنتی بانک‌ها مجاز به دریافت اطلاعات محرمانه کارت نیست.

 خودداری از ذخیره اطلاعات در رایانه
هنگام استفاده از خدمات اینترنتی بانک‌ها و مؤسسات مالی یا خریدهای اینترنتی،‌ از ذخیره‌کردن نام کاربری و رمز عبور در رایانه خودداری نمایید.

 بستن پنجره در زمان بروز خطا
در صورت بروز هرگونه اختلال حین فرآیند پرداخت اینترنتی که منجر به نمایش صفحه خطا روی مرورگر شده، پنجره مرورگر بسته و مجددا تلاش شود. به این ترتیب امکان برگشت به صفحه قبل از طریق Back حذف می‌شود.

  عدم نصب key Logger
از عدم نصب Key logger های سخت افزاری و نرم افزاری بر روی رایانه‌ای که ثبت اطلاعات حساب بانکی از طریق آن صورت می‌گیرد، اطمینان حاصل شود.

 اجتناب از ارایه مشخصات از طریق ایمیل و پیامک
از پاسخگویی به ایمیل و پیامکی که حتی به ظاهر از سوی بانک ارسال شده و از شما مشخصات و جزئیات کارت بانکی را درخواست می‌نماید جدا اجتناب شود. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات پست‌الکترونیکی دارای گزینه‌ای برای اعلام ایمیل‌های مشکوک هستند (نظیر Report Spam). در صورت دریافت ایمیلی با چنین مضمونی توصیه می‌شود از گزینه مزبور جهت مسدود نمودن فرستنده استفاده شود.

 اجتناب از نصب نرم افزارهمراه بانک از طریق ایمیل
از نصب نرم افزارهای همراه بانک و مرتبط با کارت های بانکی که از طریق ایمیل دریافت می‌شود اجتناب و در صورت نیاز از طریق وب سایت اصلی بانک اقدام شود.

 عدم استفاده از کامپیوترهای عمومی و شبکه
قویا توصیه می‌شود از مکان‌های عمومی ارائه دهنده خدمات اینترنتی مثل کافی‌نت‌ها، مراکز اینترنت، دانشگاه‌ها و سایر محل‌های نامطمئن، برای استفاده از خدمات بانکی اینترنتی استفاده نشود. ممکن است در رایانه‌های این گونه مراکز سخت‌افزار و نرم‌افزارهای خاصی برای سرقت نام کاربری و رمز عبور نصب شده باشد.

 دقت در استفاده از اتصالات بی سیم
هنگام استفاده از اتصالات بی‌سیم (Wireless) امکان خطر شنود اطلاعات افزایش می‌یابد. تنها زمانی از اتصالات بی‌سیم استفاده شود که کاملا از امنیت ارتباط اینترنتی حصول اطمینان شده باشد.

 استفاده از رمز یکبار مصرف
حتی‌الامکان از توکن و رمز عبور یکبار مصرف (OTP) جهت اتصال به درگاه اینترنتی بانک‌ها استفاده شود.

 عدم تنظیم تلفن همراه در حالت خودکار
در استفاده از خدمات پرداخت سیار و بانکداری همراه می‌بایست تنظیمات تلفن همراه یا هر دستگاه قابل حمل دیگری در حالتی قرار گیرد که هنگام روشن شدن، کاربر ملزم به وارد نمودن رمز عبور بوده و از تنظیم نمودن آن‌ها در حالتی که بصورت خودکار با حساب بانکی ارتباط برقرار کند، جدا خودداری شود. در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن تلفن همراهی که به منظور پرداخت سیار و بانکداری همراه از آن استفاده می‌نمایید، لازم است مراتب در اسرع وقت به شرکت ارایه دهنده خدمات تلفن همراه و بانک اطلاع داده شود.

 تغییر رمز عبور
رمز عبور خود را هر چند وقت یکبار تغییر دهید. حتما رمز "اینترنت بانک" حساب خود را به طول حداقل ۸ کاراکتر انتخاب کنید و آن را ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کاراکترهای ویژه نظیر" @ ، % "و ... باشد. ترکیب در هم ریخته‌ای از سال تولد و شماره شناسنامه و شماره ملی و ایمیل شما می‌تواند رمز خوبی برای "اینترنت بانک" شما باشد که به خاطرسپاری آن، سخت نخواهد بود.

  استفاده از کامپیوترهای عمومی و شبکه
وسیله‌ای که (دسکتاپ، لپ تاپ، مینی لپ تاپ، تبلت، تلفن هوشمند و ...) با آن می‌خواهید وارد حساب "اینترنت بانک" خود شوید یا خرید اینترنتی انجام دهید، باید متعلق به خودتان باشد و عمومی نباشد. یعنی هرگز نباید از کافی نت و وسیله‌ای که متعلق به شما نیست، به "اینترنت بانک" حساب خود وارد شوید. 

• استفاده از آنتی ویروس به روز 
اگر از کامپیوتر شخصی با سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید (دسکتاپ، لپ تاپ، مینی لپ تاپ، تبلت) باید روی آن یک آنتی ویروس، یا بهتر است بسته امنیتی اینترنت ( Internet Security ) نصب شده باشد. 

اگر از تلفن‌های هوشمند و یا تبلت‌هایی با سیستم عامل غیر ویندوز استفاده می‌کنید (نظیر IOS و Android) بهتر است روی آن یک آنتی ویروس نصب کنید و سپس به حساب "اینترنت بانک" خود وارد ‌شوید. اطمینان حاصل کنید، کامپیوتر شخصی که می‌خواهید از آن به حساب "اینترنت بانک" خود وارد ‌شوید، فاقد بد افزار باشد.

 اطمینان از به روز بودن مرورگر
 هنگام ورود به حساب "اینترنت بانک" حتما از مرورگرهای به روز شده مطمئن استفاده کنید. حتی المقدور از مرورگرهایی که از طریق URL به درگاه پرداخت متصل می‌شوند مانند (Fire Fox) استفاده شود.

 اجتناب از فیلتر شکن
هنگام اتصال به اینترنت برای استفاده از "اینترنت بانک" هرگز از وی.پی.ان، پروکسی و هرگونه فیلتر شکن استفاده نکنید. 

 چک کردن آدرس اینترنتی
حتما آدرس اینترنتی (URL) "اینترنت بانک" بانک مقصد را با دقت بررسی کنید که با httpS  شروع شود، و از همان ترکیب و ترتیب حروف الفبایی باشد، که سایر صفحات وب سایت بانک مقصد از آن تشکیل شده‌اند. همیشه برای ورود به وبگاه بانک، نشانی آن را مستقیماً در نوار نشانی مرورگر وارد کنید و از کلیک کردن روی لینک هایی که به مقصد وب گاه بانک به صورت ایمیل برای شما ارسال شده خودداری کنید. همچنین از لینک هایی که در ایمیل برای شما ارسال شده و به نظر می رسد از سوی بانک شما هم باشند به شدت بر حذر باشید؛ این حقه‌ای است که توسط خلافکاران به کار گرفته می‌شود تا شما را به وبگاهی درست شبیه بانک شما هدایت کند؛ وقتی به خیال خود وارد حساب بانکی خود شدید در واقع مشخصات ورود به آن را در اختیار دزدها قرار‌داده اید تا به سادگی حساب شما را خالی کنند.

 استفاده از صفحه کلید مجازی
حتما هنگام وارد نمودن رمز عبور برای "اینترنت بانک" از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در وب سایت بانک مقصد، یا صفحه کلید مجازی ویندوز استفاده کنید.

 فعال کردن سیستم اطلاع رسانی پیامکی
حتما سرویس "اطلاع رسانی پیامکی" حساب خود را، همزمان با سرویس "اینترنت بانک" با هم فعال کنید، که هر زمان وارد اینترنت بانک خود شدید، از طریق یک پیامک به شما اطلاع داده شود.

 خروج از اینترنت بانک پس از اتمام کار
حتما هنگام خروج از "اینترنت بانک" در وب سایت بانک مقصد، بر روی "خروج از اینترنت بانک" کلیک کنید و سپس مرورگر اینترنت را ببندید.

 به طور دائم حساب خود را زیر نظر داشته باشید
حساب بانکی خود را حداقل به طور هفتگی بررسی کنید و از صحت تراکنش های طول هفته مطمئن شوید.

برای دسترسی به بروشور پیشگیری از کلاهبرداری، اینجا کلیک نمایید.