اخبار > تغییر شرایط صندوق مسکن یکم، قدرت وام دهی را تا 36 درصد کاهش می‌دهد 18-07-96


  چاپ        ارسال به دوست

تغییر شرایط صندوق مسکن یکم، قدرت وام دهی را تا 36 درصد کاهش می‌دهد 18-07-96

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ پیشنهادی رسمی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای تغییر در شرایط وام دهی صندوق پس انداز مسکن یکم ارائه نشده است، تاکید کرد که هرگونه تغییر در شرایط کنونی این صندوق، قدرت وام‌دهی آن را تا 36 درصد کاهش می‌دهد. در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها به نقل از مسئولان وزارت راه و شهرسازی از تهیه بسته پیشنهادی این وزارتخانه برای تسهیل شرایط وام دهی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم خبر دادند که شامل کاهش نرخ سود آن از 9 درصد کنونی به هفت درصد، افزایش دوره بازپرداخت از 12 به 20 سال و تعیین حداقل 2 دوره سپرده گذاری از 2 دوره 6 ماهه به 2 دوره پنج ماهه است.
در این پیوند «علی اصغر میرمحمد صادقی گفت: تا این لحظه هیچ پیشنهادی رسمی در این زمینه به بانک مرکزی ارائه نشده است و مسئولان این بانک نیز موضوع را از طریق رسانه ها شنیده اند.وی تاکید کرد، وقتی بانک مرکزی طرحی را بررسی می‌کنند، همه ابعاد و شرایط و سیاست‌های مترتب بر آن را نیز مورد بررسی دقیق قرار می دهد تا قابلیت اجرا داشته باشد. این مقام مسئول در بانک مرکزی اضافه کرد: اینکه پیشنهادهایی در مطبوعات مطرح شود و سپس خواهان بررسی آن باشیم، رویه مناسبی نیست. میرمحمد صادقی، ایجاد صندوق پس انداز مسکن یکم را از طرح‌های موفق در 2 سال گذشته با رویکرد وام دهی برای خانه اولی ها یاد کرد و گفت: راه اندازی این صندوق با استقبال خوبی روبرو شده و در 677 روز کاری که از شروع آن گذشته نزدیک به 240 هزار حساب نظر این صندوق افتتاح شده است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی اضافه کرد: تا پایان تیرماه امسال 11 هزار و 375 فقره وام از محل این صندوق در اختیار خانه اولی ها قرار گرفته است؛ بنابراین هرگونه تغییر در شرایط وام دهی آن، به تغییر در منابع و مصارف آن منجر خواهد شد و حتی ممکن است کسری منابع صندوق را در پی داشته باشد. وی با بیان اینکه از زمان راه اندازی این صندوق پیش بینی شده بود که حداکثر سالانه 84 هزار فقره تسهیلات از محل این صندوق پرداخت شود، افزود: آنچه اهمیت دارد، تداوم تعادل در منابع و مصارف صندوق و توان تسهیلات‌دهی آن است و هر پیشنهادی که این تعادل را تحت تاثیر قرار داده و برهم بزند پیامدهای ناگواری خواهد داشت.وی تاکید کرد، به هم خوردن تعادل در منابع و مصارف این صندوق حتی ممکن است سبب شود نتواند به تعهد خود برای رعایت سهم پرداخت حداکثر 24 فقره تسهیلات عمل کند.
ایرنا


١٤:٤٨ - سه شنبه ١٨ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧١٧    /    تعداد نمایش : ١٦٢